Godziny pracy biblioteki ZSCKR:

 

Poniedziałek    9.00-12.00              12.30 – 15.30

Wtorek             9.00-12.00               12.30 – 15.30

Środa                 9.00-12.00              12.30 – 15.30

Czwartek           9.00-12.00             12.30 – 15.30

Piątek                 9.00-12.00            12.30 – 15.30

Drodzy uczniowie!

W wirtualnej bibliotece

https://lektury.gov.pl/ i

https://wolnelektury.pl/

znajdziecie wszystkie potrzebne lektury w formie e-booków i audiobooków.

Przypominamy jednocześnie, że biblioteka szkolna czeka na Was i możecie wypożyczać książki w wersji papierowej z zachowaniem reżimu sanitarnego.


Spektakle i koncerty
Z powodu pandemii koronawirusa, koncerty i spektakle na całym świecie zostały odwołane lub przełożone na późniejsze terminy. Jednak artyści nie zawiesili na ten czas swojej scenicznej działalności i, tak jak w przypadku wielu innych dziedzin życia, przenieśli ją do sieci.
• Opera Vision – opery i inne przedstawienia dostępne online;
• Ninateka – różne kulturalne przedstawienia – opery, przedstawienia teatralne;
• YAPA – wydarzenie regularnie transmitujące koncerty;
• Halka Wileńska – dostępna na vod Teatru Wielkiego;
• Royal Opera House – udostępnione część przedstawień;
• Teatr Wielki
• Teatr Żydowski – m. in. „Sklepy cynamonowe”
• Teatr Kwadrat
• Szekspir Forever – Teatr Polski
• “Emigranci” Sławomira Mrożka – Teatr Polski

 

Gastronomia

W ostatnim czasie zapanowała moda na gotowanie i pieczenie. W telewizji mamy mnóstwo programów poświęconych gotowaniu, pieczeniu ciast, a wiele stacji oferuje show, gdzie na ekranie rywalizują ze sobą uczestnicy, by zdobyć tytuł najlepszego kucharza.

W księgarniach co chwilę pojawia się książka kucharska znanego kucharza czy osobowości medialnej. Podobnie jest w Internecie.  Kolejne blogi kulinarne wyrastają niczym grzyby po deszczu. Niektóre z nich przechodzą bez echa, inne wręcz odwrotnie – odmieniają naszą jedzeniową rzeczywistość dzięki niezliczonym przepisom na sprawdzone dania. Które z polskich i zagranicznych blogów warto śledzić w poszukiwaniu pysznych inspiracji?

Oto nasze propozycje:

 

https://www.ouichef.pl

https://gastroday.blog

https://krytykakulinarna.com

https://www.ugotowanepozamiatane.pl

https://littlehungrylady.pl

https://skutecznie.tv

http://newsgastro.pl

https://gastrowiedza.pl

 

 

Szukasz inspiracji? Chcesz wprowadzić nowe rozwiązania?

Blogerzy gastronomiczni dostarczą Ci wielu cennych wskazówek. Dowiedz się, które serwisy są warte uwagi.

  • Marta Kosecka – W gastronomii chętnie czytane są blogi związane z prowadzeniem biznesu. Jeśli szukasz porad prawnych, to zanim zgłosisz się do prawnika, zerknij na bloga: Przepis na gastronomię bo być może Twój problem został już opisany! W publikowanych materiałach  analizuje aspekty prawne związane z działalnością gastronomiczną.
  • Michał Skoczek (pseudonim ZorżPonimirski) – Chcesz poznać prawdziwą stronę streetfoodu? Ten blog pozwoli Ci zgłębić temat. Odwiedź stronę: Street Food PolskaŻorżPonimirski oraz ekipa (Michał Turecki, Kaszpir, Arek Tysiak, Ela Święcka, Janusz Stopa) opisują i oceniają potrawy serwowane w całej Polsce.
  • Mateusz Wawro „Głodny” – „Głodny” to vloger i właściciel food trucków, który prowadzi swój kanał na YouTube. W ciekawy sposób przedstawia wydarzenia gastronomiczne, recenzuje systemy oraz sprzęty, a także wyjaśnia praktyczne kwestie związane z zarządzaniem własnym punktem gastronomicznym.
  • Marta Greber – autorka bloga Co dziś zjem na śniadanie?, udowadnia, że śniadanie nie musi być nudne. Proponuje zróżnicowane potrawy – na słodko, gorąco, z warzywami, mięsem. Na stronie umieszcza przepisy na chleby, ciasta, naleśniki. Jej wpisy są okraszone zdjęciami z wycieczek kamperem po europejskich miastach.
  • Zuzanna Ploch – autorka bloga Chilli Czosnek i Oliwa koncentruje się na kuchni śródziemnomorskiej. Udziela porad, zdradza pomysły na pyszne potrawy. Wiele wpisów dotyczy fotografii kulinarnej, w której specjalizuje się Zuzanna Ploch. Jej strona zachwyca mnogością kolorów.
  • Uwaga Babcia Gotuje – 66 letnia Ewa serwuje na swoim kanale przepisy kulinarne na takie smakołyki, jak makowiec, dżem bez cukru, czy surówka z młodej kapusty. Fajny pomysł i sympatyczna prowadząca – jeśli gotujecie, warto tam zajrzeć

 

Opracowania do lektur:

Geneza Cierpień młodego Wertera

Problematyka Nie-Boska Komedia

Ludzie bezdomni Stefana Żeromskiego

Lalka

Lalka_BolesławPrus

Zdązyć przed Panem Bogiem

Tango

Ferdydurke

Dziady

Wesele

 

Telefon: tel/fax 857216216
16-130 Janów
ul. Białostocka 22

Facebook