Forum Rolnicze w Janowie

W Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Janowie od 2009 roku corocznie organizowana jest impreza cykliczna pod nazwą Forum Rolnicze.

Na Forum Rolnicze składa się kilka paneli, w tym konferencje dla uczestników, nawiązujące w tematyce do aktualnych potrzeb w rolnictwie. Dużym zainteresowaniem cieszyła się tematyka związana z Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, zagadnienia związane z zapoznaniem z zasadami Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, problemy związane z ASF oraz zagadnienia związane z pszczelarstwem. W konferencji biorą udział przedstawiciele środowisk naukowych związanych z rolnictwem oraz związki rolnicze, rolnicy i uczniowie. Na boisku szkoły organizowane są wystawy maszyn i urządzeń rolniczych. Na hali uprawowej odbywa się pokaz pracy maszynami rolniczymi. Przez całą imprezę na scenie trwa część artystyczna. Występują m.in. zespoły dzieci i młodzieży z gminy Janów, zespoły ludowe z województwa  podlaskiego, chór seniorów gminy Janów. Forum Rolnicze to także festyn rodzinny. Dla dzieci co roku przewidujemy bezpłatne atrakcje takie jak kącik animacyjny, zjeżdżalnie, trampoliny, ścianki wspinaczkowe, tor przeszkód. Stałym elementem Forum jest także degustacja potraw regionalnych. Uczestnicy Forum mogą degustować potrawy regionalne przygotowane przez uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Janowie kształcących się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych. Nasi uczniowie przygotowują produkty regionalne takie jak kiszka ziemniaczana, babka ziemniaczana, swojskie wędliny, ogórki małosolne, ser koryciński, chłodnik. Dużym zainteresowaniem cieszy się także pokaz rękodzieła ludowego czyli pracy tkaczek na warsztacie dwuosnowowym, pracy garncarza oraz kowala.

Powyższe atrakcje cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno wśród starszej jak i młodszej publiczności. Od samego początku ważnym elementem Forum jest akcja „HONOROWY KRWIODAWCA”. Wśród oddających krew przeważają uczniowie oraz absolwenci Zespołu Szkół CKR w Janowie. Podczas organizacji Forum ze szkołą współpracują rożne  instytucje związane z rolnictwem. Forum Rolnicze to integracja szkoły, rolników z gminy Janów, gmin ościennych powiatu sokólskiego i województwa podlaskiego. Podczas Forum Rolniczego odbywają się konkursy na temat bezpiecznej pracy w gospodarstwie rolnym przy współpracy z Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Stałym elementem Forum Rolniczego jest także konkurs plastyczny nawiązujący do tematyki rolniczej.

W 2021 roku z racji sytuacji epidemiologicznej postanowiliśmy spotkać się z Wami za pośrednictwem mediów społecznościowych. XII Forum Rolnicze odbyło się 06 czerwca 2021 roku w formie online i było transmitowane na stronie internetowej szkolnego Facebook’a.

W trakcie Forum Rolniczego odbyła się konferencja, na której wygłoszono następujące wykłady:

  1. „Zagrożenia dla gleb wykorzystywanych rolniczo” – Tomasz Olszewski
  2. „Jak rozpocząć przygodę z pszczołami?” – Bartłomiej Lewicki
  3. „ASF jako czynnik determinujący produkcję trzody chlewnej” – Grzegorz Dzienis
  4. „Stan techniczny opryskiwaczy a skuteczność zabiegu oraz wpływ na środowisko przyrodnicze i bezpieczeństwo stosowania środków ochrony roślin” – Wojciech Pryzmont

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku uda nam się spotkać osobiście oraz, że zapewnimy Państwu niezapomniane wrażenia i wspomnienia związane z organizacją Forum Rolniczego w Janowie zarówno pod względem naukowym jak i rozrywkowym.

 

Memoriał Szachowy im. prof. Józefa Marcinkiewicza

I Memoriał Szachowy im. prof. Józefa Marcinkiewicza odbył się w 2018 roku w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Janowie. Memoriał Szachowy jest organizowany podczas Forum Rolniczego.

Turniej odbywa się na hali sportowej przy Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Janowie. W 2021 roku został zorganizowany po raz trzeci w ramach XII  Forum Rolniczego. Impreza została objęta Patronatem Honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Memoriał Szachowy nosi imię patrona szkoły, prof. Józefa Marcinkiewicza. Był on wybitnym matematykiem, żołnierzem, patriotą, nauczycielem, synem ziemi janowskiej. Urodził się 10 marca 1910 roku w Cimoszce koło Janowa. Po ukończeniu gimnazjum kontynuował edukację w Białymstoku, gdzie w 1930 roku zdał egzamin dojrzałości. Mając 20 lat rozpoczął naukę na wydziale matematyczno-przyrodniczym Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Po jej zakończeniu odbył służbę wojskową w 5. Pułku Piechoty Legionów w Wilnie. Po krótkiej, lecz bardzo owocnej działalności naukowej, która trwała zaledwie sześć lat, został zamordowany przez NKWD wiosną 1940 roku w Charkowie. Profesor Józef Marcinkiewicz jest patronem naszej szkoły od 2010 roku.

W III Memoriale Szachowym im. prof. Józefa Marcinkiewicza wzięło udział 52 szachistów z całej Polski. Wśród uczestników byli uczniowie szkół rolniczych, dla których organem prowadzącym jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dwudniowy turniej został rozegrany w 7 rundach w systemie 30 min. na partię + 30 sek. na posunięcie. Sędzią głównym turnieju był sędzia klasy państwowej Pan Józef Bochenko.

Wszyscy zwycięzcy turnieju zostali nagrodzeni, otrzymali dyplomy, puchary, medale, statuetki oraz nagrody rzeczowe. Nagrody ufundowane przez Pana Ministra Grzegorza Pudę wręczyła Pani Dyrektor Zespołu Szkół CKR w Janowie Sylwia Anna Sadłowska.

III Memoriał Szachowy im. prof. Józefa Marcinkiewicza pozwolił na rozwój zainteresowań młodzieży poprzez udział w wydarzeniach kulturalnych i sportowych oraz rozwój umiejętności rywalizacji pomiędzy zawodnikami i podniesienie kompetencji logicznego myślenia. Umożliwił zawodnikom zdobycie wyższych kategorii szachowych – 5 zawodników uzyskało wyższe kategorie. Memoriał szachowy był doskonała formą promocji Zespołów Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego, dla których organem prowadzącym jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Dziękujemy wszystkim obecnym za udział i zapraszamy za rok.

 

Telefon: tel/fax 857216216
16-130 Janów
ul. Białostocka 22

Facebook