Dzisiaj 15.02.24 r- przeprowadzony został etap szkolny konkursu. Do zmagań przystąpiły dwuosobowe zespoły.
Na talerzach królowały tradycyjne polskie dania z podlaskim akcentem. Uczestnicy mieli za zadanie przygotować zupę oraz drugie Ser koryciński, mięso od regionalnych dostawców, grzyby i czarny jęczmień – m.in. takie produkty serwowano w czwartek, 15 lutego w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Janowie. Właśnie tam odbył się kolejny półfinał konkursu organizowanego przez samorząd województwa. Tym razem serca jurorów skradły dania przyrządzone przez Agatę Zdanewicz i Paulinę Muklewicz.
Dania przygotowane przez młodych kucharzy oceniała m.in. członek zarządu województwa Wiesława Burnos.
danie z użyciem lokalnych produktów. Była zupa grzybowa, krupnik i ogórkowa. Wśród drugich dań znalazły się zrazy w chlebie razowym, królik w sosie warzywnym i polędwiczki wieprzowe w sosie porowo-tymiankowym.
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Janowie już po raz kolejny bierze udział w konkursie „Gotuj z klasą”. W ubiegłym roku to właśnie uczeń z tej szkoły wygrał wojewódzki etap kulinarnego turnieju. Na to samo liczą Agata Zdanewicz i Paulina Muklewicz, tegoroczne laureatki etapu szkolnego.
– Startowałyśmy w konkursie przez trzy lata z rzędu, postanowiłyśmy sobie, że w końcu będziemy miały pierwsze miejsce. Jesteśmy bardzo zadowolone i dumne z siebie. Udział w konkursie z pewnością przyczynił się do zwiększenia mojej świadomości o produktach lokalnych – mówiła Agata Zdanewicz.
Sylwia Sadłowska, dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Janowie zaznaczyła, że konkurs daje możliwość uczniom wyjścia poza teren szkoły i porównania umiejętności.
– Ten konkurs daje możliwość obudzenia się uczniom, sprawdzenia swoich możliwości, swoich umiejętności, ale też nawiązywania nowych znajomości kulinarnych. Cieszymy się, że mamy możliwość uczestniczenia w tym turnieju – mówiła.
Każda z drużyn biorących udział w konkursie otrzymała drobne upominki, natomiast laureaci sprzęt AGD ufundowany przez samorząd województwa.
Konkurs „Gotuj z klasą” to autorska inicjatywa samorządu województwa podlaskiego. Mogą w nim brać udział uczniowie szkół średnich z klas o profilu gastronomicznym – w tegorocznej edycji konkursu bierze udział 14 takich placówek. Finał konkursu zaplanowano na 15 marca br. Nagrodą główną jest staż w warszawskiej restauracji prowadzonej przez uznanego w środowisku gastronomicznym kucharza.
Telefon: tel/fax 857216216
16-130 Janów
ul. Białostocka 22

Facebook