Owoce i warzywa jako alternatywa dla słodyczy

Drugie spotkanie z programu „ABC zdrowego odżywiania” odbyło się w październiku pt. „Owoce i warzywa jako alternatywa dla słodyczy”.

Uczniowie dowiedzieli się jakie skutki zdrowotnie niesie ze sobą spożywanie dużej ilości cukru w codziennej diecie oraz poznali propozycje zdrowych przekąsek na bazie owoców i warzyw. Zadaniem jakie musieli wykonać było wyszukanie w internecie ciekawych przepisów na desery z wykorzystaniem owoców jak również II śniadania do szkoły z wykorzystaniem warzyw jako alternatywa dla batonika czy czekolady.

Oto najciekawsze

Jabłko z orzechami, żurawiną i cynamonem

Składniki (2 porcje):

1 czerwone, polskie jabłko

2 łyżki orzechów włoskich + 1-2 szt. do dekoracji

2 łyżki suszonej żurawiny

cynamon

1 łyżeczka miodu

rozmaryn

 

Wykonanie:

Jabłko przekrój na pół, wydrąż środek. Ułóż w blaszce. Orzechy razem z żurawiną zmiksuj w blenderze z odrobiną wody i miodu na gładką pastę. Do wydrążonego jabłka włóż masę, zapiecz w rozgrzanym piekarniku 10-15 minut. Udekoruj posiekanymi i uprażonymi orzechami, miodem i rozmarynem.

 

„Jeżynowe love”

Składniki:

200 g jeżyn świeżych lub z mrożonki

250 g jogurtu naturalnego typu greckiego

30 g płatków jaglanych

10 g masła klarowanego

szczypta cynamonu

opcjonalnie miód

 

Przygotowanie:

Do jogurtu dodajemy rozmrożone wcześniej jeżyny, na patelni rozgrzewamy masło i prażymy lekko płatki, by były chrupiące. Wsypujemy do jeżynowego jogurtu, posypujemy cynamonem. Opcjonalnie możemy dodać łyżeczkę miodu.

 

 

 

Pełnoziarniste tortillie z wędzonym łososiem i warzywami

Składniki:

2 tortille pełnoziarniste

100 g wędzonego łososia

3 łyżki naturalnego serka twarogowego

½ ogórka

½ czerwonej papryki

½ żółtej papryki

liście sałaty karbowanej

1/3 czerwonej cebuli

koperek

½ cytryny

sól, pieprz

 

Przygotowanie:

Serek twarogowy przekładamy do miseczki. Dodajemy drobno posiekaną czerwoną cebulę, koperek i łyżeczkę soku z cytryny. Całość doprawiamy solą i pieprzem. Wszystkie składniki ze sobą łączymy.

Paprykę kroimy w słupki, ogórka w cienkie podłużne plastry. Można użyć obieraczki do warzyw lub mandoliny.

Tortille smarujemy serkiem twarogowym doprawionym cebulą i koperkiem. Na początku placka tortilli układamy liście sałaty. Na sałacie plastry ogórka. Następnie plastry wędzonego łososia i paprykę pokrojoną w słupki. Tortille zwijamy w rulon, kroimy ostrym nożem na 3-4 części i możemy serwować. Smacznego.

 

WEGAŃSKI DESER KOKOSOWY Z MALINAMI

Liczba porcji: 2

Składniki:

150 g malin mrożonych lub świeżych

160 g jogurtu kokosowego bez cukru

3 łyżeczki musu kokosowego i/lub 2 łyżeczki erytrolu/ksylitolu

4 łyżeczki wiórków kokosowych

skórka otarta z 1 cytryny

1 łyżka posiekanej świeżej mięty i opcjonalnie werbeny cytrynowej (lippy)

2 łyżki migdałów

2 łyżeczki surowego kakao (opcjonalnie)

mięta do ozdoby

 

Przygotowanie:

100 g malin podgrzewamy, aż się rozpadną i wykładamy na dno pucharków, odstawiamy do ostygnięcia.

Jogurt mieszamy z musem i wiórkami kokosowymi, skórką z cytryny, miętą i lippą. Możemy go dosłodzić, chociaż nie jest to konieczne. Na maliny wykładamy krem. Następnie przykrywamy go siekanymi migdałami, na to układamy pozostałe owoce (najlepiej świeże). Posypujemy surowym kakao i ozdabiamy miętą.

 

Kolorowe trójkąciki

Składniki:

2 kromki pełnoziarnistego chleba tostowego

2 plastry polędwicy z kurczaka

3 rzodkiewki

1 świeży ogórek

2 liście sałaty rzymskiej

1 pomidor

starty żółty ser do posypania

serek śmietankowy do posmarowania

sól i pieprz do smaku

 

Sposób przygotowania:

Jedną kromkę chleba smarujemy serkiem śmietankowym. Następnie układamy na niej liść sałaty, starty żółty ser, plastry pomidora, ogórka, rzodkiewki oraz polędwicę z kurczaka. Całość doprawiamy do smaku pieprzem i solą. Następnie przykrywamy drugą częścią kanapki. Kanapkę przekrajamy na skos w trójkąt.

Telefon: tel/fax 857216216
16-130 Janów
ul. Białostocka 22

Facebook