10 października obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego ustanowiony w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego

Sytuacja epidemiczna wynikająca z pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 oraz wywoływana przez niego infekcja COVID-19 wpływa na funkcjonowanie mieszkańców poszczególnych części globu. Uruchamia wiele mechanizmów, które wpływają na stan naszego zdrowia psychicznego:

  • izolacja i ograniczony kontakt z bliskimi,
  • niepewność związana z przyszłością, zmiany zaleceń i wytycznych,
  • brak poczucia bezpieczeństwa,
  • nasilanie się lęku, stanów depresyjnych,
  • dysonans związany z kontaktem z drugim człowiekiem, który jest dla nas tak naturalny i potrzebny.

Hasło  Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego w roku 2020 brzmi „Zdrowie psychiczne dla wszystkich. Większa inwestycja – większy dostęp”.

Starsi i młodsi odczuwają stany niepokoju, narastający stres i coraz większe trudności z radzeniem sobie z nieprzyjemnymi emocjami. Często sami lub otoczeni ludźmi, ale wciąż w poczuciu osamotnienia nie umieją poradzić sobie z obciążeniami psychicznymi, jakich doświadczają. Potrzebna jest pomoc specjalistów – lekarzy psychiatrów.

W zdrowie psychiczne warto inwestować, warto o nim mówić, ponieważ tylko tak można podkreślać jego wagę,  popularyzować temat i pomagać uniknąć wielu chorób lub pogłębiania się już występujących.

Telefon: tel/fax 857216216
16-130 Janów
ul. Białostocka 22

Facebook