Prof. Józef Marcinkiewicz   1910 r.-2020 r.

110 Rocznica Urodzin Patrona Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Janowie,  Syna Ziemi Janowskiej

Józef Marcinkiewicz urodził się 30.III. 1910 r. w Cimoszce koło Janowa, jako jedno z pięciorga dzieci Aleksandry i Klemensa Marcinkiewiczów.    Rodzice dbali o wychowanie i edukację dzieci. Józef Marcinkiewicz edukował się w domu do 14 go roku życia. W 1922 r. podjął naukę w  Sejmikowym Sokólskim Ośmioklasowym Koedukacyjnym Gimnazjum Humanistycznym, następnie  kontynuował w Państwowym Gimnazjum Męskim im. Króla Zygmunta Augusta w Białymstoku. Świadectwo dojrzałości otrzymał 22 czerwca 1930 r.

Studia rozpoczął   na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie, które ukończył w  zaledwie trzy lata. Największy wpływ na karierę naukową  Józefa Marcinkiewicza wywarł Prof. Antoni Zygmund, który po latach tak pisał o swoim studencie we Wspomnieniach. ,,Byłem jego profesorem na uniwersytecie wileńskim, wprowadziłem go do pracy badawczej w matematyce, zainteresowałem zagadnieniami , które wówczas bardzo mnie obchodziły. Później współpracowaliśmy naukowo , napisaliśmy szereg wspólnych prac, lecz jego rozwój był tak szybki , a oryginalność pomysłów   tak wielka ,że w niektórych działach mojej własnej specjalności mogę się tylko uważać za jego ucznia i kontynuatora.’’

Pracę magisterską Józef Marcinkiewicz obronił 20 czerwca 1933 r. Po ukończeniu Uniwersytetu w Wilnie zgłosił się do służby wojskowej do 1.Pułku Piechoty Legionów w Wilnie. Brał  udział w Dywizyjnym Kursie Podchorążych Rezerwy Piechoty , który ukończył 17 czerwca 1934 r. uzyskując stopień plutonowego podchorążego. Od 25 czerwca 1934 r. do 17 września odbył  praktykę w 4. Kompanii 1.pp Leg i został przeniesiony do rezerwy.  Rozpoczął pracę na Uniwersytecie Wileńskim na stanowisku młodszego asystenta w Katedrze Matematyki.  Asystent  Józef Marcinkiewicz  był wymagający  wobec studentów. Chętnie pomagał  i wspierał w rozwoju zdolnych studentów. Znajdował też czas na swoje pasje: muzyka, sztuka ,poezja, narciarstwo i szachy. 7  1934 r. czerwca  zdał egzamin doktorski. Temat rozprawy ,,Wielomiany interpolacyjne funkcji bezwzględnie ciągłych.’25 czerwca 1934  r. odbyło się uroczyste wręczenie dyplomu w Sali Kolumnowej z udziałem Rektora i senatu uczelni.

W roku akademickim 1935\36 dr Józef Marcinkiewicz otrzymał stypendium Funduszu Kultury Narodowej  i pół roku spędził na stażu na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Po powrocie na macierzystą uczelnię w Wilnie  w roku akademickim 1936/37 dr Józef Marcinkiewicz objął stanowisko starszego asystenta w Katedrze Matematyki.  Intensywnie pracował naukowo. Starał się o rozpoczęcie przewodu habilitacyjnego. 11 czerwca 1937 r. odbyła się  dyskusja habilitacyjna oraz wykład habilitacyjny na temat,, Arytmetyzacja pojęcia zmiennej ewentualnej’’. Rada habilitacyjna uznała wynik przewodu za pozytywny .9 sierpnia 1937 r. Józef Marcinkiewicz dekretem Ministra  otrzymał  tytuł naukowy docenta. Był najmłodszym docentem w historii Uniwersytetu Wileńskiego. W roku akademickim 1938/39 Prof. Józef Marcinkiewicz otrzymał  stypendium od Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Przez sześć miesięcy odbył staże naukowe na Sorbonie ,Uniwersytecie Londyńskim, Oxfordzie, Cambridge. Podczas pobytu w Anglii 23 czerwca 1939 r. otrzymał  informację o mianowaniu na profesora Uniwersytetu Poznańskiego.  Katedrę Matematyki  w Poznaniu miał objąć  od roku akademickiego 1939/40.Mimo zagrożenia wojną Józef Marcinkiewicz wrócił do kraju. Odebrał  kartę mobilizacyjną, został  przydzielony do 205 Pułku Piechoty Rezerwowego. Porucznik Józef Marcinkiewicz walczył  w obronie Lwowa. Po Kapitulacji miasta por. Józef Marcinkiewicz dostał  się do niewoli radzieckiej.  Został   umieszczony w obozie w Starobielsku ,a  następnie prawdopodobnie przewieziony do obozu NKWD w Charkowie.Prof. Józef Marcinkiewicz z dużym prawdopodobieństwem  zginął w Charkowie wiosną 1940 r.W 2007 r. Minister Obrony Narodowej pośmiertnie mianował Prof. Józefa Marcinkiewicza na stopień kapitana Wojska Polskiego.

W 2010 r. zarządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi  Zespołowi Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Janowie  oraz jednostkom edukacyjnym wchodzącym w  jego skład nadano imię Prof. Józefa Marcinkiewicza.

Prof. Józef Marcinkiewicz  nauczyciel akademicki, patriota, żołnierz był człowiekiem niezwykłym. Żył zaledwie 30 lat .Był genialnym  matematykiem  , jednym z największych talentów na świecie w okresie międzywojennym. Był patriotą ,kochał ojczyznę i oddał za nią życie.

Niezwykłe życie Prof. Józefa Marcinkiewicza zakończyło się zbyt szybko.  Genialny matematyk i patriota powinien pozostać na zawsze w naszej pamięci.

,,Kim byłbym bez innych-Życie jest życiem z innymi’’