„Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie…” – te słowa napisane przez Jana Zamoyskiego, towarzyszyły tegorocznym obchodom Dnia Edukacji Narodowej w naszej szkole, które odbyły się w ostatnią środę.
Dzień Edukacji Narodowej, potocznie zwany Dniem Nauczyciela, test świętem nauczycieli, wychowawców i pedagogów. Obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej – pierwszego w Europie ministerstwa oświaty – która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce.
Dyrektor ZSCKR w Janowie, Pani Sylwia Anna Sadłowska, otwierając uroczystość nawiązała do historii daty 14 października oraz słynnych słów kanclerza wielkiego koronnego i hetmana wielkiego koronnego, założyciela Akademii Zamojskiej. Podkreśliła znaczenie nie tylko dobrej edukacji, ale również dobrego wychowania, a także autorytetu i umiejętności odkrywania zdolności i tego co najlepsze w uczniach. W dalszej części podziękowała uczniom za to, że są z nami oraz nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym, życząc pomyślności, optymizmu i zadowolenia z podopiecznych.
Następnie odczytany został list Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Pana Grzegorza Pudy, do nauczycieli i pracowników szkół rolniczych.
A w dalszej części nadszedł moment tradycyjnie najprzyjemniejszy, czyli wręczenie nagród dla uczniów, laureatów konkursów oraz dla nauczycieli.
Uroczystość zakończyła część artystyczna przygotowana przez Samorząd Uczniowski, w czasie której mogliśmy obserwować lekcję na wesoło, a także posłuchaliśmy występów wokalnych uczennic naszej szkoły. Było jeszcze rozstrzygnięcie plebiscytu “Oskary Nauczycieli 2021”,
W tym roku po raz kolejny uczniowie naszej szkoły postanowili w żartobliwy sposób wyróżnić nauczycieli oraz pracowników niepedagogicznych, przyznając symboliczne wyróżnienia i upominki, w ramach plebiscytu “Oskary Nauczycieli 2021”
Na zabawę złożyło się aż 13 kategorii. Głosowanie odbyło się w ostatni poniedziałek. Uczniowie otrzymali do wypełnienia karty z kategoriami i pod każdą z nich mogli zaproponować do trzech osób, które ich zdaniem najbardziej zasłużyły na wyróżnienie.
W kategorii: SIŁA SPOKOJU – najbardziej opanowany nauczyciel, wyróżnienie otrzymali: ks. Adam Szczesiul oraz p. Bartłomiej Lewicki. Natomiast mistrzem spokoju i opanowania wg naszych uczniów jest: Wojciech Pryzmont.
W kategorii SERCE NA DŁONI – wybieraliśmy najbardziej serdecznych nauczycieli. Wyróżnienie otrzymali p. Róża Okuła oraz p. Martyna Dermiaha. Zwyciężczynią w tej kategorii została p. Joanna Struczewska.
W kategorii RYBA PIŁA – wybieraliśmy najbardziej wymagających nauczycieli. Wyróżnienie otrzymali: p. Bożena Olszewska oraz p. Dariusz Sieńko. Natomiast najbardziej wymagającym nauczycielem wg uczniów jest: p. Małgorzata Szyszko.
W kategorii POZYTYWNIE ZAKRĘCONY – głosowaliśmy na nauczycieli z najbardziej nieszablonowym podejściem do swojej pracy. Wyróżnienie otrzymali: p. Bogusław Zarzecki oraz p. Wojciech Pryzmont. Natomiast najwięcej głosów otrzymał: p. Czesław Dziełak.
W kategorii NAUCZYCIEL NIESPODZIANKA – wybieraliśmy najbardziej nieprzewidywalnych nauczycieli. Wyróżnienie otrzymali: p. Małgorzata Szyszko, oraz p. Katarzyna Skowrońska. Natomiast najbardziej nieprzewidywalna wg uczniów jest: p. dyr. Sylwia Anna Sadłowska.
W kategorii NIEKOŃCZĄCA SIĘ OPOWIEŚĆ – wybieraliśmy najbardziej rozgadanych nauczycieli. Wyróżnienie otrzymali: p. Andrzej Kopeć oraz pan Dariusz Sieńko. Mistrzem lekcyjnych opowieści został: p. Bogusław Zarzecki.
W kategorii SZWAJCARSKI ZEGAREK – wybieraliśmy najbardziej punktualnych nauczycieli. Uczniowie w tym roku postanowili wyróżnić punktualność: p. Ewy Kołpak oraz p. Bożeny Olszewskiej. Natomiast najwięcej głosów otrzymał: p. Bogusław Zarzecki.
W kategorii MODNIŚ ROKU – wybieraliśmy najbardziej eleganckich nauczycieli. Uczniowie w tym roku postanowili wyróżnić szkolne stylizacje: p. Bogusława Zarzeckiego oraz p. Joanny Struczewskiej. Natomiast najwięcej głosów otrzymał: p. Czesław Dziełak.
W kategorii MISTRZ HUMORU – głosowaliśmy na nauczycieli z największym poczuciem humoru. Wyróżnienie otrzymali: p. Jacek Dyśko oraz p. Dawid Jurczewski. Natomiast nasi uczniowie najbardziej doceniają poczucie humoru p. Wojciecha Pryzmonta.
W kategorii SWÓJ ZIOM – głosowaliśmy na najbardziej przyjacielskich, podobnych do nas nauczycieli. Takich, których darzymy szacunkiem i nie są nam obcy. Wyróżnienie otrzymali: p. Dawid Jurczewski oraz p. Martyna Dermiaha. Natomiast zwycięzcą został: p. Jacek Dyśko.
W kategorii PRZYSZŁOŚĆ  SZKOŁY – wybieraliśmy najbardziej przebojowych, młodych nauczycieli. Wyróżnienie otrzymali: p. Joanna Struczewska oraz p. Martyna Bohdan. Natomiast najświatlejszą przyszłość nasi uczniowie widzą przed panem Jackiem Dyśko.
W kategorii ZŁOTE IMADŁO / ZŁOTY WIDELEC – głosowaliśmy na najbardziej kreatywnych nauczycieli przedmiotów zawodowych.
Wyróżnienie otrzymali: p. Grzegorz Dzienis oraz p. Katarzyna Krutul. Natomiast pod największym wrażeniem są uczniowie w przypadku kreatywności p. Jarosława Giedzicza.
W kategorii POMOCNA DŁOŃ – głosowaliśmy na najbardziej uczynnych pracowników szkoły (nie będących nauczycielami). Wyróżnienie otrzymali: p. Wojciech Święciński oraz p. Grzegorz Kuklicz. Natomiast najbardziej uczynnym pracownikiem wg naszych uczniów jest: p. Marzanna Bryczkowska.
Organizatorem plebiscytu był Szkolny Klub Wolontariusza.