Wyjazd uczniów ZSCKR w Janowie w ramach Erasmus+

do Grecji

w celu zdobycia doświadczenia międzynarodowego i nowych kompetencji zawodowych

realizowany w dniach 31.05-11.06.2021

odbył się dzięki współpracy z „Fundacją Ku Pomocy”.

Składam serdeczne podziękowania zarządowi fundacji oraz pracownikom

za wspólne działania i możliwość realizacji wspólnego dzieła,

jakim okazały się praktyki zawodowe w Grecji

w ramach projektu „Kompetencje i Rozwój” realizowany w ramach

Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020

dla 40 uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Janowie

Dyrektor ZSCKR w Janowie

Sylwia Sadłowska

Praktyki zawodowe zostały zrealizowane przez 40 uczniów technikum żywienia i usług gastronomicznych oraz technikum mechanizacji rolnictwa i agrotroniki,  w północnej Grecji  w miejscowości Nei-Pori w dniach 31.05-11.06.2021

Wyjazd z Polski odbył się w godzinach popołudniowych dnia 30 maja 2021 r., natomiast  powrót 12 czerwca 2021 r.

Uczniowie z kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych realizowali praktyki w restauracji Hotelu Evilion Sea and Sun pod czujnym okiem greckich kucharzy i szefa  kuchni. Podczas praktyk uczniowie zdobywali  umiejętności przygotowywania greckich tradycyjnych potraw m.in. tzatziki czy musaka, przepysznych sosów, przygotowywali carving z owoców , potrawy na każdy posiłek w ciągu dnia. Poznawali również  lokalne owoce i warzywa oraz ich zastosowanie w produkcji potraw.

Uczniowie w trakcie praktyk zajmowali się również obsługą gości na sali restauracyjnej, dbali o porządek przy stolikach nakrywając do nich, czy porządkując stolik po skończonym posiłku.

W zakresie mechanizacji rolnictwa i agrotroniki  uczniowie realizowali praktyki w gospodarstwach rolnych , gdzie zapoznawali się z produkcją oliwy i  dbania o gaje oliwne , zapoznawali się z produkcją lokalnych win i dbaniem o winorośla, obsługą maszyn rolniczych oraz zajęciami  na trenażerach z układami elektrycznymi i elektronicznymi.

Podczas praktyk uczniowie rozwijali także swoje kompetencje kulturowe i społeczne, poznawali codzienne życie Greków i ich obyczaje, zwiedzali atrakcje turystyczne w regionie. Program kulturalny obejmował dwie całodzienne wycieczki. Pierwszą z nich była wycieczka do malowniczo położonego zespołu klasztorów w Meteorach, gdzie zwiedziliśmy najstarszy i najważniejszy klasztor Przemienienia Pańskiego, po drodze podziwiając przepiękne krajobrazy wzgórz skalistych oraz malowniczo położone klasztory wykute w skałach.

Druga wycieczka połączona rejsem promem wybrzmiewała w różnych dźwiękach i wesoło brzmiących rytmach muzyki Greckiej wraz z kapitanem Kostas i jego załogą. Podczas rejsu na wyspę Skhaitos podziwiane były piękne wyspy, w malowniczo czystym morzu delfiny towarzyszyły uczestnikom rejsu a wszyscy na promie uczyli się greckiego tańca Zorba.

Na miejscu zwiedzaliśmy miasteczko, podziwialiśmy typową grecką zabudowę spacerując po wąskich, wznoszących się w górę uliczkach, a na koniec odpoczywaliśmy na “szyszkowej plaży” zwanej Kukunari , która otoczona jest  pachnącym lasem piniowym i zielonymi pagórkami. Relaks na plaży, gra w piłkę siatkową, spacer po piasku skrzącym się i błyszczącym złotem oraz kąpiel w błękitnym morzu był wspaniałym uwieńczeniem  podróży.

Osiągnięte efekty kształcenia:

•        Zwiększenie wiedzy o sposobach funkcjonowania firm zagranicznych, poznanie sposobu organizacji pracy w zagranicznych przedsiębiorstwach;

•        Zdobycie wiedzy o zagranicznych rynkach pracy;

•        Znajomość zasad funkcjonowania programu PO WER oraz Erasmus+ oraz o systemach certyfikacji kompetencji takich jak Europass Mobilność

•        Zwiększenie znajomości specjalistycznej terminologii w języku obcym związanej z kierunkiem kształcenia

•        Poznanie Grecji, jej kultury, tradycji, kuchni

•        Pogłębienie umiejętności posługiwania się językiem angielskim